wtorek, 30 kwietnia 2013

Mózgi autystyków są inne

Mózgi autystyków różnią się od mózgów osób zdrowych - ujawniają najnowsze badania amerykańskich naukowców. Największe różnice znaleźli w tych obszarach mózgu, które odpowiadają za analizowanie twarzy.Badacze zaobserwowali odmienne wzory reakcji mózgów zdrowych uczestników eksperymentu i autystyków. Różnice te widoczne były w obszarze odpowiedzialnym za rozpoznawanie twarzy w obrębie zakrętu wrzecionowatego. W mózgach ludzi z autyzmem było znacznie mniej połączeń tej części mózgu z dwoma innymi obszarami: ciałem migdałowatym oraz tylną częścią zakrętu obręczy – odgrywającymi ważną rolę w procesie zapamiętywania oraz przetwarzania bodźców wywołujących emocje.
Natalia Kleinhans – profesor radiologii oraz autorka raportu z badania – mówi, iż wykazało ono, że podczas spostrzegania i analizy ludzkich twarzy mózgi osób autystycznych nie pracują tak spójnie jak mózgi zdrowych. Problem tkwi jednak nie w tym, że pewne obszary mózgu u autystyków nie są ze sobą połączone, ale w tym, że połączenia te są znacznie słabsze niż u zdrowych osób. 

 


Polecam
Kopalnia wiedzy
Od badań mózgu do.....
Sekrety mózgu



            

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Objawy

Jako całościowe zaburzenie rozwoju, autyzm ma wpływ na wszystkie obszary funkcjonowania dziecka. Powoduje zaburzenia relacji społecznych i kontaktu, trudności z podporządkowaniem się regułom społecznym wynikające z braku ich zrozumienia. Większość dzieci autystycznych jest niemówiąca, nie komunikuje się gestem, ma trudności ze wskazywaniem, naśladowaniem, spełnianiem poleceń. Jeśli dzieci mówią, to są to często  echolalie. Nie potrafią one tworzyć dłuższych rozbudowanych wypowiedzi, mają trudności z inicjowaniem i podtrzymywaniem wymiany konwersacyjnej. Cechuje je brak lub ograniczenie rozumienia pojęć abstrakcyjnych. Nawet dobrze funkcjonujący autyści mają problemy z pragmatyką języka. Dodatkowo obserwuje się u nich zaburzenia zachowania – liczne stereotypie i rytuały, koncentrowanie się na niefunkcjonalnych właściwościach przedmiotów, skrajne formy zaburzeń koncentracji. U niektórych pojawiają się także zachowania agresywne i autoagresywne.Oczywiście podany powyżej opis funkcjonowania dziecka autystycznego jest bardzo ogólny i niepełny. Każdy, kto zetknął się chociaż z kilkorgiem dzieci chorych na autyzm wie, jak bardzo różny obraz funkcjonowania mogą one prezentować.
Obsesyjne ustawianie przedmiotów jeden na drugim lub w linii może być objawem autyzmu
                                                               
















 
 











wtorek, 23 kwietnia 2013

zapal-sie-1.jpg

Zapal się na niebiesko!!

We wtorek (02.04.) obchodziliśmy „Światowy Dzień Autyzmu”. Z tej okazji, po raz drugi w Częstochowie, na Placu Biegańskiego została przeprowadzona akcja "Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. Były koncerty, tort i dobra zabawa… wszystko w kolorze niebieskim!

Czym jest

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym charakteryzującym się występowaniem nieprawidłowości w zakresie trzech sfer funkcjonowania człowieka: interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania charakteryzującego się sztywnością i powtarzalnością (stereotypią). Początkowo był traktowany jako zespół chorobowy o podłożu psychicznym. Obecnie wraz z rozwojem wiedzy na ten temat, opisywany jest szerzej i klasyfikowany łącznie z podobnymi zaburzeniami neurorozwojowymi jako spektrum autyzmu (autism spectrum disorders, ASD). Zalicza się do niego autyzm, zaburzenie Aspergera i nieswoiste całościowe zaburzenia rozwojowe, czyli wszystkie te choroby, którym towarzyszą najlżejsze nawet objawy triady zaburzeń w obrębie interakcji społecznych, komunikowania się i zachowania.
Autyzm jest zaburzeniem trwającym całe życie, ale jego objawy nie są stałe i zmieniają się wraz z rozwojem człowieka. Pierwsze objawy pojawiają się u dzieci do trzeciego roku życia, ale mogą wystąpić praktycznie już po urodzeniu. Częstość występowania ASD szacuje się na 60-70 przypadków na 10 000 osób. Choroba występuje 4-krotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek, chociaż u dziewczynek charakteryzuje się cięższym przebiegiem.
Wyróżnia się dwie postacie autyzmu: wczesną, w której objawy pojawiają się w pierwszym roku życia i późną, gdy dziecko ukończy roczek.

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Rainman


Filmy takie jak “Rainman” ogromnie przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej na temat autyzmu. Niestety, doprowadziły one również do powstania licznych nieporozumień i błędnych uogólnień jak to, że wszyscy ludzie z autyzmem mają wyjątkowe zdolności – określane jako umiejętności “sawantów”. W rzeczywistości autyzm jest stanem, w którym występuje szeroki zakres zaburzeń o podobnych cechach, ale przejawiających się różnie w poszczególnych przypadkach. Autyzm, który dopiero w latach czterdziestych naszego stulecia został opisany jako odrębna jednostka nozologiczna, wzbudza do dziś wiele kontrowersji. Coraz częściej podkreślane jest polietiologiczne uwarunkowanie tego zaburzenia rozwoju - zapewne spory dotyczące przyczyn autyzmu będą trwały jeszcze długo. Wielkość, rozległość oraz specyfika autyzmu sprawia, że praca z osobą autystyczną jest bardzo trudna, stanowi wręcz wyzwanie dla rodziców i terapeutów.